Maakunnallinen kylätoiminta on järjestäytynyttä ja ammattimaista

25.06.2014 00:00

Kyläasiamiehiä toimii maakunnissa 20, seutukunnissa 33 ja kunnissa 16. Tunnetteko oman alueesi kyläasiamiehen?

Tiedote 25.6.2014

Suomen Kylätoiminta ry

Kylillä toiminta on järjestäytynyttä ja ammattimaista

-Kylämme toiminta oli hiipunut moneksi vuodeksi, kunnes Hämeen kyläasiamies Elina Leppänen otti yhteyttä ja aloimme laatia yhdessä kyläsuunnitelmaa. Suunnitelman avulla saimme hanketoiminnan käynnistettyä ja nyt voimme hyödyntää EU-rahoja oman kylämme rakentamiseen, kommentoi Eteläistenkylän kyläyhdistyksen puheenjohtaja Anu Maununen.

Eteläistenkylä on tyypillinen suomalainen kylä, jossa kylätoiminta aktivoituu ihmisten mukana. Aktiiviset kylät järjestäytyvät kyläyhdistyksiksi usein kyläasiamiehen avulla. Kyläasiamiehet toimivat kaikissa Suomen maakunnissa, yhä useammissa seutukunnissa ja kunnissa. He edistävät ja auttavat kyliä toiminnan käynnistämisessä sekä tukevat ja auttavat myöhemmin arjessa ja hanketoiminnan koukeroissa. Kyläasiamiehet välittävät mahdollisuuksia ja valtakunnallisia viestejä paikan päälle ja ovatkin todella tärkeä linkki sekä kylille että julkiselle vallalle.

Hanketoiminta on suuri voimavara ja haaste kylille. EU:n maaseudun kehittämisrahat on tarkoitettu maaseudun kehittämishankkeisiin ja nykyisin kylille on pätevöitynyt ihmisiä tekemään ja hakemaan rahoitusta esim. kylätalojen korjauksiin tai urheilupuiston pystykseen, mutta vielä tarvitaan lisäkoulutusta ja neuvontaa, jota mm. kyläasiamies tarjoaa. Hankkeiden läpivienti vie paljon voimavaroja kyliltä, sillä se vaatii talkootyötä. Mutta siinä se kylän yhteishenki kasvaa.

– Tiedämme, että meidän eduistamme ja meistä ihmisistä huolehditaan, kun kyläasiamies tulee käymään. Yhdessä me suunnittelemme, että miten tästä lähdetään kylän kehittämistä jatkamaan, Anu Maununen kertoo.

Kyläasiamiehet tekevät maakunnallista ja paikallista työtä ja toimintaa koordinoi valtakunnallisella tasolla Suomen Kylätoiminta ry. Järjestö vahvistaa paikallisyhteisöjen vaikutusmahdollisuuksia ja luo samalla kylillä asuville ihmisille edellytykset työhön ja riittävään toimeentuloon. Tärkeitä ja rakkaita asioita kylien ihmisille ja vapaa-ajan asukkaille ovat myös hyvä ympäristö, inhimillinen ja sosiaalinen hyvinvointi sekä riittävät palvelut. Kylätoiminta ei ole enää kyläjuhlien järjestämistä, vaan paikallisen hyvinvoinnin edistämistä ja ammattimaista hankkeiden toteuttamista.

Kyläasiamiehiä toimii maakunnissa 20, seutukunnissa 33 ja kunnissa 16. Kyläasiamiesten määrä kasvaa, sillä tarpeet palvelujen ja kuntien rakenteiden muutoksessa lisääntyvät tuntuvasti.

 

 

Maakuntien kylien tilanteesta kertovat mielellään lisää maakunnalliset kyläasiamiehet:

 

Aktion Österbotten r.f. Karl-Gustva Byskata, karl-gustav@aktion.fi gsm 0400 388 530

Etelä-Karjalan Kylät ry: Marja Jussila gsm 045 276 9541, marja.jussila@taipalsaari.fi

Eteläpohjalaiset Kylät ry: Juha Pohjonen gsm 0500 927 725, juha.pohjonen@epk.fi

Hämeen Kylät ry: Elina Leppänen gsm 0400 944 868, elina.leppanen@hameenkylat.net

Itä-Uudenmaan Kylät ry/Östra Nylands Byar rf: Li-Marie Santala gsm 040 158 8038, kylat@itukylat.fi

Järvi-Suomen Kylät ry, Etelä-Savo: Tuula Eloranta gsm 045 127 4086, kylaasiamies.tuula.eloranta@gmail.com

Kainuun Nuotta ry: Veli-Matti Karppinen, gsm 040 585 3645 veli-matti.karppinen@kajaani.net

Keskipohjalaiset Kylät ry/Byarna i Mellersta Österbotten rf: Esa Erkkilä, gsm 040 516 2240, esa.erkkila@kotinet.com

Keski-Suomen Kylät ry  Sirpa Pekkarinen gsm 0400 738 205, sihteeri@keskisuomenkylat.fi

Kymenlaakson Kylät ry:  Sirpa Vähäuski, gsm 044 297 7738, sirpa.vahauski@pp.inet.fi

Lappilaiset Kylät ry:  Pirjo Riskilä gsm 040 149 5919, lapin.kylaasiamies@elisanet.fi

Länsi-Uudenmaan Kylät ry: Pirkko Kaskinen, gsm 050 522 5311, pirkko.kaskinen@gmail.com

Pirkan Kylät ry:  Marja Vehnämaa, gsm 040 484 9360, marja.vehnamaa@pirkankylat.fi

Pohjois-Karjalan Kylät ry: Tuomo Eronen, gsm 0400 379 225, info@kylat.fi

Pohjois-Pohjanmaan Kylät ry: Esa Aunola , gsm 040 551 3986, esa.aunola@ppkylat.fi

Pohjois-Savon Kylät ry: Merja Kaija, gsm 045 179 1070, pohjoissavonkylat@gmail.com

Päijät-Hämeen Kylät ry: Timo Taulo, gsm 040 701 0633, taulo@phnet.fi

SataKylät ry: Hanna Ruohola, gsm 044 357 6181, hanna.ruohola@satakylat.fi

Varsinais-Suomen Kylät ry:  Tauno Linkoranta, gsm 044 533 4750 tauno.linkoranta@vskylat.fi

Egentliga Finlands Byar rf: Pia Prost, gsm 044 350 0099, prost.pia@efbyar.fi